𝐂𝐚̂𝐧𝐝 𝐩𝐨𝐯𝐞𝐬̦𝐭𝐢𝐥𝐞 𝐩𝐫𝐢𝐧𝐝 𝐚𝐫𝐢𝐩𝐢, 𝐜𝐨𝐦𝐮𝐧𝐢𝐭𝐚𝐭𝐞𝐚 𝐜𝐫𝐞𝐬̦𝐭𝐞 (𝐬̦𝐢) 𝐦𝐚𝐢 𝐟𝐫𝐮𝐦𝐨𝐬! Sfârșitului acesta de săptămână nu a fost doar despre soare…ci despre noi începuturi și zâmbete de copii !
Am avut bucuria să fim alături de Episcopia Sălajului într-un moment cu totul și cu totul special: punerea pietrei de temelie pentru 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮𝐥 𝐌𝐢𝐬𝐢𝐨𝐧𝐚𝐫 𝐝𝐞 𝐓𝐢𝐧𝐞𝐫𝐞𝐭 „𝐒𝐟𝐚̂𝐧𝐭𝐮𝐥 𝐍𝐢𝐜𝐨𝐥𝐚𝐞” de la Horoatu Crasnei! Și, evident, am dus în dar copiilor , tot ce are biblioteca mai frumos:
povești fermecate
jocuri zâmbitoare
ateliere cu dichis
și multă, multă bucurie
În timp ce 𝐏𝐫𝐞𝐚𝐬𝐟𝐢𝐧𝐭̦𝐢𝐭𝐮𝐥 𝐏𝐚̆𝐫𝐢𝐧𝐭𝐞 𝐁𝐞𝐧𝐞𝐝𝐢𝐜𝐭, 𝐄𝐩𝐢𝐬𝐜𝐨𝐩𝐮𝐥 𝐒𝐚̆𝐥𝐚𝐣𝐮𝐥𝐮𝐢, a binecuvântat începutul proiectului, noi ne-am asigurat că „fundația” sufletească a celor mici este presărată cu magie! Așa că ne-am pus pe treabă, și am construit punți spre imaginație, curiozitate și încredere. Pentru că un centru pentru tineri nu înseamnă doar ziduri…ci și oameni, valori și viitor.
Ne bucurăm că am fost acolo, alături de comunitate, într-o zi în care tradiția, credința și educația au mers mână în mână. Pentru că acolo unde există grijă pentru generațiile ce vin, există și speranță!
Dacă și tu crezi în puterea lecturii și în energia tinerilor, rămâi aproape de noi. Urmează proiecte frumoase, întâlniri cu sens și multe povești care merită trăite împreună. Biblioteca e acolo unde sunt oameni. Iar sâmbătă, oamenii au fost la Horoatu Crasnei.


